Znaczenie prawidłowej postawy

Gdy znowu zaczniesz poruszać się swobodnie, kontroluj za­chowanie prawidłowej postawy. Powiększająca się podczas ciąży macica spowodowała nie tylko rozciągnięcie mięśni brzucha, lecz także wielu innych. Mogło to wpłynąć na możliwość swobodne­go utrzymywania prawidłowej postawy. Osłabienie mięśni brzu­cha jest częstą przyczyną bólów krzyża. Używaj więc podnóżka, lub dużego klocka, i to nie tylko wówczas, gdy siedzisz na krześ­le, lecz także wtedy, gdy stojąc zmywasz naczynia, lub przewi­jasz dziecko. Stawiając stopę na podpórce nie przekrzywiaj bio­der ? będziesz w ten sposób chronić krzyż. Uważaj przy schy­laniu się. Kucanie jest dużo bezpieczniejsze niż pochylanie się do przodu, które, przy osłabionych mięśniach brzucha, stanowi zbyt wielkie obciążenie dla okolicy krzyżowej.

Łatwiej jest odzyskać prawidłową postawę wykonując nastę­pujące ćwiczenie: Stań przy ścianie opierając o nią plecy. Nie od­rywając ich od ściany wykonaj stopami kilka ?kroków” do przo­du, ugnij kolana i ?usiądź” na nie istniejącym krześle. Cały ciężar ciała spoczywa na udach, a wyprostowane plecy opierają się o ścianę. Wciągnij powietrze wypychając przy tym brzuch do przodu. Wypuszczając ? wciągnij go w głąb. Staraj się, by ruchy mięśni brzucha były jak największe. Silnie rozszerzaj brzuch
równie energicznie wciągaj go, uważaj jednak, aby wszystkie kręgi dotykały ściany. Przy każdym powtórzeniu utrzymuj tę pozycję coraz dłużej. Często spoglądaj w lustro. Ilekroć dostrze­żesz, że z powodu zbyt dużego wygięcia dolnej partii kręgosłupa brzuch wysuwa się do przodu, natychmiast prostuj plecy. Stojąc i chodząc nie garb się i wysoko trzymaj głowę. Wyobraź sobie, że podciągasz ku górze kość łonową tak wysoko, że kość ogonowa opada. Wyprostuj klatkę piersiową i pozwól opaść barkom.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.