Połóg po porodzie naturalnym

Wydanie dziecka na świat przez pochwę może spowodować przejściowy uraz mięśni krocza związany z silnym ich rozciąga­niem. Czasami dochodzi do ich pęknięcia lub, jeżeli położnik za­uważył napięcie tkanek, do zapobiegawczego nacięcia. Mięśnie otaczające cewkę moczową reagują na uraz przejściową niemoż­nością odprężenia, toteż przez kilka godzin po porodzie ? lub dłużej ? kobieta może mieć trudności z oddawaniem moczu. Rozciąganie okolic odbytnicy wywołuje bolesne miejscowe obrzmienie noszące nazwę hemoroidów. Nasilenie tych objawów związane jest nie tylko z wielkością dziecka, lecz także z budową matki, jej umiejętnością kontrolowania siły parcia oraz wprawą personelu medycznego. Są kobiety, które bez urazu krocza lub konieczności nacięcia (epizjotomii), potrafią wydać na świat pięciokilogramowego noworodka.

Stosowanie okładów z lodu (owinięta w ręcznik torebka z pokruszonym lodem) przez kilka godzin po porodzie może znacznie zmniejszyć obrzmienie. Przykładanie na zmianę ciepłych i zimnych okładów przyspiesza gojenie. Nie jest do tego potrzebny promiennik podczerwieni ? wystarczy światło zwy­kłej żarówki.

Jeżeli trudności z opróżnieniem pęcherza utrzymują się, pie­lęgniarka z łatwością pomoże ci zakładając cewnik. W wypadku kobiety zabieg taki jest prosty i bezbolesny. Pielęgniarka deli­katnie rozszerza wargi sromowe i przemywa je wacikiem zwilżo­nym środkiem dezynfekującym, po czym wsuwa cienką rurkę do ujścia cewki moczowej i pęcherza opróżniając go w ten sposób. Po pewnym czasie powraca kontrola nad właściwymi mięśniami; zwykle staje się to w ciągu kilku godzin po porodzie.

Krocze zszywa się nićmi wykonanymi ze specjalnego, wchła­niającego się materiału. Wywołane tym dolegliwości, podobnie jak w ogóle reakcja na ból, są u różnych kobiet niejednakowe. Dla jednych nie są one w żadnym stopniu dokuczliwe, podczas gdy inne przez kilka dni boją się wykonania najmniejszego ruchu. Sama rana jest zwykle wrażliwa na dotyk. Jej gojeniu się sprzyja suchość, czystość i dopływ powietrza. Do mycia najlepiej jest używać gumowej gruszki wypełnionej ciepłą wodą: delikatnie rozsuń wargi sromowe kierując strumień wody nie do wnętrza pochwy lecz wzdłuż szpary sromowej. Ostrożnie osusz okolice rany czystym ręcznikiem; ona sama powinna obeschnąć na po­wietrzu, najlepiej ogrzewana żarówką albo suszarką do włosów. Jeżeli używasz suszarki, skieruj powietrze wzdłuż, a nie do wnę­trza pochwy ? wdmuchiwanie powietrza nie jest wskazane.

 

Również żylaki odbytu (hemoroidy) goją się szybciej dzięki naprzemiennemu stosowaniu ciepłych i zimnych okładów. W tym celu zastosuj miejscowe kąpiele w ciepłym roztworze soli gorzkiej. Gdy obolałe miejsca zmiękną, rozmasuj je łagodnie, by w ten sposób dopomóc tkance odbytnicy wchłonąć krew powo­dującą obrzmienie.

Szwy i hemoroidy sprawiają ból przy siedzeniu. Pojawia się wówczas pokusa posłużenia się gumowym kołem, które odciąża obolałe partie mięśni. Nie ma w tym nic złego, jeśli chodzi o spożycie posiłku lub okazjonalne użycie, lecz nie należy sto­sować go bez ograniczeń, gdyż tak zlokalizowany ucisk zaburza krążenie krwi w odbytnicy i w efekcie spowalnia proces gojenia hemoroidów. Zatem odpoczywając staraj się jak najczęściej leżeć na boku, a nie siedzieć lub leżeć na plecach. Co pewien czas przybieraj pozycję kolankowo-łokciową, przy której nie jest wy­wierany żaden ucisk na okolice krocza ? dzięki temu poprawia się krążenie krwi.

Ćwicz mięśnie krocza rytmicznie naprężając i rozluźniając je ruchem przypominającym powstrzymywanie wypływającego mo­czu. Stopniowo zwiększaj liczbę powtórzeń, a także wydłużaj czas, w którym utrzymujesz napięcie mięśni. Odzyskiwanie przez nie normalnej siły i sprawności trwa dość długo. Z począt­ku wykonuj 10 powtórzeń, naprężając mięśnie przez jedną se­kundę; każdego dnia staraj się wykonać kilka takich ?dziesiątek”. Powtarzaj te ćwiczenia dna miednicy (noszą one nazwę ?ćwiczeń Kegla”) przez co najmniej pół roku, dochodząc w ciągu dnia do dwóch serii po 24 powtórzenia w każdej z nich.

W tym okresie powinnaś unikać długotrwałego stania i pod­noszenia ciężarów, gdyż macica jest jeszcze powiększona, a ota­czające ją mięśnie ? rozciągnięte. Nie podnoś większych dzieci ? jeżeli chcesz je przytulić, lepiej uklęknij lub ukucnij. Gdy trzymasz w ramionach niemowlę, możesz siedzieć lub chodzić, ale wystrzegaj się długotrwałego stania.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.