Gimnastyka połogowa

Obecnie właściwie zniknęły już uprzedzenia związane z gim­nastyką ciążową, lecz niektórzy położnicy w dalszym ciągu zale­cają powstrzymanie się od ćwiczeń przez dłuższy czas po poro­dzie. Nie istnieją dowody potwierdzające słuszność takiego sta­nowiska. W ciągu minionych dwóch lat obserwowałyśmy wiele młodych matek, które podejmowały ćwiczenia połogowe w oś­rodkach treningowych Jane Fondy, gdy ich dzieci miały dwa, trzy tygodnie. W krótkim czasie lepiej wyglądały i czuły się le­piej. Sądzę więc, że i ty, gdy tylko poczujesz się na siłach, po­winnaś koniecznie powrócić do regularnych ćwiczeń. Nawet ce­sarskie cięcie nie musi oznaczać dłuższej przerwy. Bóle krzyża i nieprzyjemne napięcie barków, które często pojawiają się w wyniku operacji, często łagodnieją po wzmocnieniu mięśni brzucha.

Ćwiczenie w określonej, stałej porze dnia może być obecnie trudniejsze niż w okresie ciąży, obowiązków jest bowiem teraz bez porównania więcej, czasu zaś bardzo niewiele. Na szczęście, ćwiczenia połogowe nie są nadmiernie czasochłonne.

Najważniejszym obecnie zadaniem jest pobudzenie funkcji piersi i złagodzenie napięcia mięśni wywołanego karmieniem, wzmocnienie górnej części tułowia (ułatwia to noszenie dziecka i jego ?oprzyrządowania”) oraz likwidacja skutków wywołanego ciążą rozciągnięcia mięśni miednicy, co umożliwi powrót do roli ośrodka siły, jaką wyznaczyła jej natura.

Bądź świadoma faktu, że wytrzymałość mięśni wzrasta dzięki wielokrotnemu powtarzaniu ćwiczeń, bez przerw, które pozwoli­łyby mięśniom wypocząć. Teraz, gdy nieczęsto dysponujesz całą godziną, którą mogłabyś bez przeszkód przeznaczyć na ćwicze­nia, poświęć raczej dziesięć minut na trening jednej grupy mięśni, a następnie, gdy znowu masz wolną chwilę, przejdź do drugiej ważnej grupy ćwiczeń. Jeżeli niemowlę nie śpi, połóż je tak, byś­cie mogli się nawzajem widzieć i licz głośno, jakbyś mówiła do niego. Niektóre ćwiczenia możesz wykonywać trzymając dziecko w ramionach lub układając je na swoim brzuchu. Lubi ono ruch zupełnie tak samo, jak w czasach, gdy żyło w twoim łonie. Czy pamiętasz, że zawsze silniej kopało, ilekroć siadałaś, by odpo­cząć? Nastaw płytę i śpiewaj przy muzyce, a obojgu wam miło upłynie czas.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.