Pprzygotowanie do karmienia

Piersi kobiece wypełniają się mlekiem na ogół bez udziału świadomości. Dzieje się to w wyniku procesów hormonalnych oraz pod wpływem bodźców mechanicznych, które pojawiają się w trakcie ssania piersi przez niemowlę. Żaden sztuczny produkt otrzymany w laboratorium nie może równać się z mlekiem mat­ki, podobnie jak butelka i smoczek nie są w stanie zastąpić ciepła i miękkości kobiecej piersi. Zarówno dla matki, jak i dla jej dziecka karmienie jest przyjemnością. Nie odrzucaj zatem zbyt pochopnie myśli o karmieniu piersią; nie jest to trudne zadanie. Nie spiesz się z podjęciem decyzji ? w każdym razie zaczekaj do chwili, gdy po raz pierwszy przytulisz do siebie dziecko i zobaczysz, jak szuka ono twojej piersi.

Przygotowanie się do karmienia powinnaś rozpocząć już w początkach ciąży. W jaki sposób twoja skóra reaguje na tarcie? Czy łatwo się hartuje? A może drażnione miejsce staje się wkrót­ce bolesne? Jeżeli tak, powinnaś hartować naskórek brodawki i otoczkę silnie je pocierając i wystawiając na działanie słońca i wiatru. Istnieje wiele sposobów hartowania brodawek. Na przykład wycinając małe otworki w miseczkach stanika możesz jednocześnie podtrzymywać piersi i uzyskać sposobność hartują­cego masażu brodawek, gdyż odzież będzie je lekko drażnić. Możesz też stosować masaż wilgotnym ręcznikiem, wykonując nim pięćdziesiąt okrężnych ruchów, po których następuje kolej­nych pięćdziesiąt, tym razem ręcznikiem suchym. Próbuj też hartować piersi podczas zbliżeń z partnerem. Zawsze bądź jed­nak delikatna, tkanki gruczołowej nie należy bowiem ani ude­rzać, ani uciskać wciąż w tym samym miejscu. Wiele zależy od kroju stanika ? powinien on podtrzymywać biust nie ściskając go jednak ani nie krępując.

Koniecznie wykonuj ćwiczenia ramion, a zwłaszcza pompki przy ścianie. Wzmacniają one mięśnie klatki piersiowej i uspraw­niają pracę gruczołów mlecznych.

Upewnij się, czy twoje brodawki łatwo się wyciągają? Czy w zimnym pomieszczeniu lub podrażnione unoszą się, czy też pozostają wciągnięte? Jeżeli wyciągają się z oporami, powinnaś regularnie rozciągać tkankę brodawek, najlepiej od samego po­czątku ciąży. Przyłóż kciuk i palec wskazujący prawej ręki do dwóch punktów położonych po przeciwnych stronach zewnętrz­nego obwodu otoczki, a następnie naciągnij ją rozsuwając szerzej palce. Trzema palcami i kciukiem lewej ręki dotknij powstałej bruzdki, chwyć brodawkę i delikatnie ją pociągnij, spróbuj też obracać ją w prawo i w lewo. Staraj się rozciągać brodawkę. Tak samo postępuj z brodawką drugiej piersi, po czym włóż dobrze dopasowany stanik z wyciętymi w miseczkach otworkami. Spró­buj delikatnie wyciągnąć brodawki przez te otworki.

Powinnaś przyjrzeć się budowie piersi. Jeżeli w pewnych ob­szarach powstają grudki, zapamiętaj ich położenie i jeśli tylko nie są bolesne, pomasuj je delikatnie. Połóż otwarte dłonie u pod­stawy piersi i zsuń je w kierunku brodawek. Ruch ten, połączo­ny z lekkim uciskaniem, powtórz 8 do 10 razy utrzymując stały rytm. Następnie, w zależności od wielkości piersi, ujmij ją jedną lub dwiema rękami i wykonuj nieznaczne ruchy obrotowe ? ruch dłoni przenosi się oczywiście na piersi.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.