Ostatnie tygodnie

W ostatnich tygodniach ciąży ulegają zmianie godziny snu. To samo dotyczy apetytu. Kobieta źle znosi obfite posiłki, gdyż żołądek zajmuje teraz niewielką przestrzeń. Zwykle lepiej jest spożywać małe porcje lekkostrawnych, pełnowartościowych po­traw. Nieprzerwany, ośmiogodzinny sen również należy do prze­szłości.

Bywa, że przestawienie się na spokojniejszy tryb życia pozwa­la uniknąć bezsenności, czasem pomaga lekki posiłek tuż przed udaniem się na spoczynek ? może to być lekkostrawne białko w rodzaju twarożku lub jogurtu, bądź też białe pieczywo z mas­łem orzechowym i dżemem oraz świeże owoce. Macica naciska teraz na pęcherz i powoduje konieczność częstego oddawania moczu, nawet kilka razy w ciągu nocy. Trudno jest wtedy po­nownie zasnąć. Dlatego też powinnaś mieć jak najwygodniejsze posłanie, z wezgłowiem i jaśkami. Być może nie zmieścicie się w nim wówczas oboje, lecz leżąc w łóżku sama możesz do woli kręcić się i przewracać. Twój mąż powinien się dobrze wysypiać, w przeciwnym razie pod jednym dachem zamieszka dwoje roz­drażnionych ludzi. Partner kobiety mającej urodzić dziecko również potrzebuje odpoczynku, gdyż te ostatnie dni są bardzo trudne dla przyszłej matki. Poród może się zacząć w każdej chwi­li, może trwać długo, będzie ci więc potrzebny wypoczęty towa­rzysz. Jeśli nie możesz spać w nocy, ucinaj sobie krótkie drzemki w ciągu dnia. Jeśli uda ci się zasnąć, to dobrze, jeśli nie ? to nie szkodzi. Kieruj się rytmem dobowym swego organizmu, a nie zegarem ? będzie to dobre przygotowanie do opieki nad nie­mowlęciem.

Gdy upłynie wyznaczony termin, wiele kobiet zaczyna od­czuwać irracjonalny lęk, że ciąża będzie trwać wiecznie. Niektóre popadają w przygnębienie ? zwłaszcza gdy zrezygnowały z pra­cy zawodowej. Jeśli tak jest, staraj się czymś zająć. Matka wyglądająca rozwiązania wygląda wspaniale na fotografii, lecz w rze­czywistości bierne oczekiwanie rzadko kiedy daje jakąś satysfak­cję. Nie zapominaj też, że termin porodu jest zawsze określony z pewnym przybliżeniem. Gdy dziecko pojawi się na świecie dwa tygodnie wcześniej, nie jest uważane za wcześniaka; gdy opóźnia się o dwa tygodnie, nie jest to jeszcze przenoszenie ciąży.

Są chwile, gdy dolegliwości ostatnich tygodni przesłaniają so­bą wszystko. Spróbuj wówczas przywołać na myśl obraz małej istotki, która ? całkowicie już uformowana ? je, śpi, porusza się, a może nawet zaczyna już myśleć. Niech przyjdzie, gdy bę­dzie już gotowa. Z każdym dniem jesteś bliżej tej chwili.

Jeśli przeraża cię myśl, że twoja dziewczęca uroda przeminęła i ? być może ? nie powróci już w całej swej krasie, spójrz na dzieło przyrody. Każdy okres życia ma swój własny, szczególny urok. Popatrz na drzewa. Te, które wywierają największe wraże­nie, nie są młode i proste; po ich pniach widać, że z podniesio­nym czołem przetrwały już niejedną burzę. To samo dotyczy ciebie. Każdy okres życia w pełni przeżyty nadaje kobiecie specy­ficzne piękno.

 

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.