Za dużo lub za mało mleka

Wytrysk mleka, który początkowo występuje wyłącznie pod­czas karmienia, przechodzi wkrótce w łatwo wyzwalany odruch. U części matek sama myśl o dziecku sprawia, że piersi wzbierają mlekiem. U niektórych kobiet występuje ?wczesne ostrzeganie” w postaci uczucia mrowienia; mówią one, że natychmiastowe uciśnięcie dłonią brodawki powstrzymuje wytrysk mleka. Jeżeli nie ma żadnych sygnałów ostrzegawczych, lub też technika ta nie powstrzymuje wypływu mleka, spraw sobie wygodny stanik z wymienialnymi wkładkami, w które będzie wsiąkać pokarm. Do tego celu dobrze się też nadają chusteczki do nosa. Można je prać i nie rozpadają się, gdy przemokną. Niektóre matki stosują specjalne, dopasowane do piersi ochraniacze, do których spływa mleko. Nie dodawaj tego mleka do pokarmu, który zbierasz, je­żeli wyciekało ono powoli, w temperaturze twego ciała. Gdy pla­nujesz wyjść wieczorem z domu, możesz nie przejmować się wy­ciekającym mlekiem, jeżeli tylko włożysz do stanika ucięte ka­wałki podpaski, w taki sposób, aby zakrywały brodawkę i otocz­kę. Znajdująca się z tyłu taśma przylepna umocuje je we wnętrzu stanika, a ochronna warstewka z tworzywa sztucznego zapo­biegnie przemoczeniu ubrania. Nie stosuj jednak na stałe tej me­tody, ponieważ brak dostępu powietrza może wywołać podraż­nienie brodawek i zwiększa niebezpieczeństwo infekcji.

Nie znam żadnego sposobu zmniejszenia zbyt obfitego wy­dzielania mleka. Niekiedy mleko wypływa zbyt szybko jak na możliwości dziecka, które krztusząc się połyka je, lecz w żaden sposób nie może nadążyć. W takim wypadku spróbuj ściągnąć trochę pokarmu przed karmieniem, zachowując mleko do póź­niejszego wykorzystywania lub też dla dzieci matek mniej hojnie obdarowanych przez naturę. Możesz je im ofiarować za pośrednictwem oddziału dziecięcego najbliższego szpitala lub pediatry. Jeżeli podczas karmienia jedną piersią z drugiej wypływa mleko, spróbuj ucisnąć brodawkę dłonią albo też zbieraj to mleko w czystej filiżance lub ochraniaczu piersi i dolej do zbieranego pokarmu.

Gdy piersi przyzwyczają się do swej nowej funkcji, znika uczucie przepełnienia. Dla matki jest to nowy powód do zmart­wienia: ?Czy wciąż mam dość mleka?” Obserwuj swoje dziecko. Jeżeli skóra nie marszczy się, jeżeli dziecko rośnie i regularnie się moczy, możesz nie obawiać się o ilość i jakość. Jeżeli istnieją podstawy do podejrzeń, że zmniejsza się ilość pokarmu ? dziec­ko płacze przy piersi, po karmieniu zaś nie daje się ściągnąć wię­cej mleka ? pamiętaj, że recepta na pobudzenie wytwarzania pokarmu jest zawsze jednakowa: odpoczynek, dużo płynów, do­bre odżywianie i częste przystawianie dziecka do piersi. Jeżeli wspólnie z pediatrą dojdziecie do wniosku, że konieczne jest dokarmianie dziecka, rób to dopiero po opróżnieniu przez nie obu piersi. Po niedługim czasie przystaw je ponownie do piersi.

Ćwiczenia ramion usprawniają krążenie krwi i limfy, a tym samym pracę piersi, lecz ćwiczenia, odpoczynek, zwiększone ilości płynów i prawidłowe odżywianie nie dla każdej kobiety są gwarancją wytwarzania dostatecznej ilości pokarmu. Jeśli niedo­bór mleka jest niewielki, ten sposób postępowania daje jednak największą szansę poprawy.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.