Bolesne obrzmienie piersi

Mimo że karmienie ?na żądanie” znacznie zmniejsza począt­kowe obrzmienie piersi, prawdopodobnie wystąpi ono w drugim lub trzecim dniu po porodzie. Jeżeli piersi są obolałe, obrzmiałe i twarde, ulgę może przynieść gorąca woda. Przed karmieniem napełnij dokładnie umytą miskę ciepłą wodą. Umyj ręce mydłem i natrzyj odrobiną oliwy, by stały się gładkie. Postaw miskę przed sobą na stole lub umywalce i pochyl się do przodu zanurzając całkowicie jedną pierś. Ujmij dłońmi pierś u nasady i powoli przesuwaj je w stronę brodawki, początkowo delikatnie, a na­stępnie stopniowo ściskając coraz mocniej. Jeżeli jakieś miejsce wydaje ci się wyraźnie twarde, rozmasuj je szczególnie dokładnie. Zatkany kanalik otwiera się zwykle pod wpływem masażu. Gdy pierś staje się bardziej miękka, wyjmij ją z wody i spróbuj wycis­nąć trochę mleka, co również powinno przynieść ulgę. Wykonaj takie same zabiegi na drugiej piersi, po czym nakarm dziecko.

Dobrze dopasowany stanik może poprawić twoje samopo­czucie. Jeżeli piersi są tak duże, że żaden z twoich staników nie pasuje, nie oznacza to jeszcze konieczności zakupu nowych, o większych miseczkach. Obrzmienie piersi nie trwa bowiem dłużej niż 24 godziny. Niektórym kobietom szczególnie pomaga­ją gorące kompresy przykładane do piersi na kilka minut przed karmieniem, a po jego zakończeniu ? okłady z tłuczonego lodu.

Jeżeli, mimo wykonania wszystkich tych zabiegów, piersi po­zostają twarde (nie wyłączając okolic brodawek), zachowaj pod­czas karmienia szczególną uwagę. Ułóż dziecko prawidłowo przy piersi. Jeżeli nie jest ono w stanie chwycić otoczki, użyj kapturka ochronnego. Przykryj brodawkę jej gumową imitacją. Pod wpły­wem ssania z piersi wypłynie mleko. Pomiędzy karmieniami po­może ci ciepły prysznic, gorące okłady lub, przy uporczywych dolegliwościach, kruszony lód. Okłady z lodu nie powinny być stosowane zbyt długo, gdyż lód (a także ciasne krępowanie pier­si), to środek stosowany do wstrzymywania laktacji. Gdy tylko piersi zmiękną, przestań używać kapturka. Przystawiając wów­czas niemowlę do piersi ponownie zwróć uwagę, czy ssie ono prawidłowo ? ssanie przez kapturek mogło je bowiem nauczyć sposobu, który nie jest korzystny dla piersi. Brodawka powinna znajdować się pomiędzy językiem a podniebieniem, dziąsła zaś ? uciskać otoczkę. Rozciąganie brodawki powinno być równo­mierne.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.