TWOJE NOWE MIEJSCE W ŚWIECIE

Pod koniec ?czwartego trymestru”, który, ze względu na in­dywidualne różnice, może trwać od dwóch do czterech miesięcy, niemowlę zacznie zostawiać ci więcej czasu dla siebie samej. Nie miej poczucia winy, jeżeli zapragniesz wówczas wrócić do szkoły, do pracy, lub innych zajęć poza domem. Macierzyństwo nie zo­stało pomyślane jako kariera sama w sobie. Od niepamiętnych czasów kobiety wychowywały swe dzieci prowadząc jednocześnie gospodarstwo domowe i robiąc jeszcze wiele innych rzeczy. Dzi­siaj, dzięki współczesnej technice, o wiele łatwiej jest prowadzić dom; byłoby rzeczą zupełnie nierealną oczekiwać od kobiety, iż sama tylko opieka nad domem i niemowlęciem da jej poczucie samorealizacji.

Młoda matka odczuwa zwykle głębsze zainteresowanie tym, co dzieje się na świecie, poziomem życia społeczeństwa oraz spo­sobem wychowywania innych dzieci. Myślę więc, że pragnienie powrotu do dającej im zadowolenie pracy nie jest ze strony ko­biet zachcianką. Oczywiście, ruch feministek oraz uwarunkowa­nia ekonomiczne także odgrywają niemałą rolę, lecz moim zda­niem ważniejsza jest potrzeba dojrzałego człowieka, by znowu stać się jednostką twórczą.

Spróbuj nie poddawać się namowom powrotu do pracy, nim rzeczywiście poczujesz się na to gotowa ani też pozostawania w domu dłużej, niż uznasz za słuszne. Natomiast zwróć uwagę na swoją więź z dzieckiem, rozważ wszystkie okoliczności i wtedy zdecyduj, co będzie dla ciebie najlepsze. Macierzyństwo to początkowo bardzo intymny związek, lecz gdy dziecko pod­rośnie i oboje wyruszycie z domu, uświadomisz sobie, że dla do­bra twojego dziecka musisz zadbać o cały świat.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.