Poszerzanie horyzontów

 Gdy kończy się następujący tuż po porodzie okres, w którym potrzebujesz spokoju i wypoczynku, wraca pragnienie kontak­tów z innymi. Zapewne dziecku również przyda się większe urozmaicenie życia. Prawdopodobnie polubiło ono twoje ramio­na, nosidełko, swoje łóżeczko, twoje łóżko, kołyskę, hamak, wó­zek, przejażdżkę samochodem. Nade wszystko jednak niemowlę lubi miłe towarzystwo. A zatem, jeżeli siedzenie z dzieckiem w domu zaczyna już cię nudzić, ono również nie będzie w nim szczęśliwe. Przejdź się po sklepach, zapisz się na jakieś zajęcia, na które można zabierać ze sobą niemowlęta, wybierz się z wizytą do przyjaciółki ? po prostu idź, nie czekaj, aż wszystko zosta­nie dobrze zorganizowane i zapięte na ostatni guzik. Nie będzie to możliwe jeszcze przez kilka miesięcy. Nie przejmuj się tym ? każdy, kto opiekował się niemowlęciem rozumie, że ciągle nowe zajęcia przeszkadzają w utrzymaniu porządku.

Gdy dziecko po raz pierwszy zobaczy nową twarz, zwróci się najpierw do ciebie, aby upewnić się, że osoba ta nie stanowi nie­bezpieczeństwa. Choć na pozór przygląda się ciekawie, a nawet uśmiecha do kogoś nieznanego, gdy ty je trzymasz, w objęciach obcej osoby może odwrócić główkę, zapłakać albo nawet usnąć, jeżeli nie czuje się swobodnie w nowym towarzystwie.

Większość dzieci uwielbia, gdy się do nich mówi. Niemowlę odpowiada poruszeniem całego ciała. Niektóre zdają się niemal wyskakiwać ze skóry, gdy pochłonie je taka konwersacja. W na­stępnej fazie zaczynają poruszać ustami. Jeszcze później wydają dźwięki. Opanowują intonację zdania, nim jeszcze są w stanie artykułować słowa. Matki słyszą, jak niemowlęta powtarzają wy­rażenia takie jak: ?nie ma”, albo ?pa, pa” dużo wcześniej, niż dzieci rzeczywiście zaczynają je wymawiać.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.