Nowe zainteresowania

Gdy znowu zaczniesz poruszać się swobodniej, zabieraj nie­mowlę na przechadzki trzymając je w ramionach ? najpierw po domu, gdzie możesz mu pokazać swoje ulubione miejsca, na­stępnie zaś w ogrodzie albo w sąsiedztwie. Chodzenie jest do­skonałym ćwiczeniem, zwłaszcza, gdy dołożysz starań, by poru­szać się tak, jakbyś dźwigała koszyk na głowie. Gdy unosisz wy­soko głowę, poprawia się cała postawa, a chodzenie będzie ćwi­czyć każdy mięsień nie powodując zmęczenia. Kiedy czytasz, rozmawiasz z przyjaciółmi, oglądasz telewizję lub słuchasz muzyki, siadaj z dzieckiem na kolanach, głaszcz je i delikatnie kołysz.

Jeśli dziecko jest już na tyle silne, by nosić je w nosidełku, twoje ręce znowu są wolne. Nosidełko to chyba jeden z pierw­szych wynalazków kobiet. Wymyślono je ? być może ? zaraz po kiju do spulchniania ziemi. Dziecko będzie się w nim dobrze czuło podczas sprzątania domu czy zakupów, będzie zaś mniej zadowolone, gdy usiądziesz do czytania. Jeżeli czytasz, łatwiej jest kołysać dziecko na kolanach.

Niektóre matki systematycznie wystawiają swe dzieci na dzia­łanie słońca. Zacznij od jednej minuty na każdym boczku, chro­niąc przy tym główkę i oczka. Za każdym razem przedłużaj czas o pół minuty, a wkrótce dziecko nabierze pięknej opalenizny. Światło słoneczne likwiduje odparzenia skóry. Podobnie działa kąpiel powietrzna. Nie trzymaj jednak na słońcu rozebranego niemowlęcia nie przyzwyczajonego do opalania dłużej niż mi­nutę.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.