Masaż niemowlęcia

Ludzie w Indiach, biedni i bogaci, zwykli masować swe dzieci. Pewien restaurator w Los Angeles opowiadał mi, że jego ojciec używał w tym celu olejku gorczycowego, po masażu zaś tur?lał synka w nagrzanym piasku.
Często się zdarza, że bardzo malutkie dziecko jest w stanie znieść tylko kilka dotknięć, lecz poczynając od piątego tygodnia życia pełny masaż zaczyna sprawiać dziecku prawdziwą przyjemność. Po masażu, nawet bardzo krótkim, dziecko poniżej trzech, czterech miesięcy domaga się jedzenia. Jeżeli będziesz się upierać, by najpierw je ubrać, rozpłacze się z niecierpliwości i z gniewu, że zostało źle zrozumiane. Wystarczy, jeśli szybko założysz mu pieluszkę, owiniesz ręcznikiem i przystawisz do piersi lub dasz mu butelkę. Natomiast starsze niemowlę po masażu lubi jeszcze ćwiczenia i kąpiel.
Większość ruchów podczas masażu powinna być wykonywana w kierunku od serca na zewnątrz i wyłącznie pod ciężarem rozluźnionej ręki. Nigdy nie wywieraj nacisku. Pierwsze ruchy mają na celu likwidację napięć. Pamiętaj, czego się nauczyłaś, gdy masował cię partner. O przyjemności masażu w znacznym stopniu decyduje troskliwość i uwaga drugiej osoby oraz jej wprawne ręce. Rytm i dokładne dopracowanie każdego ruchu również mają w tym swój udział. Gdy zajmiesz się nogą ? zajmuj się nią rzeczywiście. Pamiętaj jednak, że nogi zaczynają się przy tułowiu, a nie pośrodku uda. Zatem, aby masować nóżki, musisz zdjąć niemowlęciu pieluszkę. Trzymaj ją jednak pod ręką, aby w porę złapać jakiś nieoczekiwany prezent.
Moim zdaniem kolejność nie jest bardzo istotna. Sama lubię zaczynać od pleców, przejść do piersi, ramion i dłoni, następnie ud i stóp, potem do brzuszka, a na końcu do buzi. Najłatwiej jest masować plecy, gdy dziecko leży na brzuszku w poprzek nóg matki. Najpierw rozluźnij mięśnie dziecka przesuwając dłonie po jego plecach od szyi do pośladków. Następnie dłonią, która jest bliżej pośladków, obejmij pupkę w taki sposób, by jednocześnie podtrzymywać ją i pieścić, drugą zaś rękę przesuwaj rytmicznie wzdłuż kręgosłupa od szyi aż do ręki spoczywającej na pośladkach. Po wykonaniu kilku ruchów, rękę spoczywającą na pośladkach przesuń wzdłuż nóżek i chwyć nią za kostki. Rytmicznie przesuwaj rękę od szyi, poprzez plecy, pośladki, uda i łydki aż do ręki trzymającej kostki. Gdyby ręka nie przesuwała się gładko, natłuść ją kilkoma kroplami nie perfumowanego olejku.

Jeżeli masaż spodobał się i tobie, i dziecku, możecie spróbować przenieść go na piersi. Obróć dziecko na plecy i ułóż je sobie w poprzek nóg albo przed sobą na miękkim materacyku lub na ręczniku pomiędzy rozwartymi udami. Przyjmij taką pozycję,
w której nie będziesz natychmiast zmęczona i spięta. Powiedz dziecku, że przestaniesz, jeśli da ci do zrozumienia, że ma już dosyć. Połóż obie dłonie na piersi dziecka stykając pośrodku palce wskazujące w taki sposób, aby nie dotykać brzuszka. Głaszcz skórę dziecka ruchami skierowanymi na zewnątrz dokładnie w taki sposób, w jaki wygładza się kartki otwartej, cennej książki w delikatnej oprawie. Po wykonaniu kilku miarowych ruchów jedną dłonią obejmij bark dziecka, a drugą przesuwaj po piersi ukośnie w kierunku przeciwległego boku. Rytmicznie przesuwaj dłonie po klatce piersiowej ? od barku do biodra, od biodra do barku.

Ramiona łatwiej jest masować, gdy dziecko będzie nieco odwrócone na bok. Najpierw oburącz ujmij ramię dziecka tuż przy barku, a następnie przesuwaj dłonie wzdłuż całego ramienia aż do nadgarstka i z powrotem do barku. Następnie kilkoma długimi, lekkimi ruchami pogłaszcz znów ramię w kierunku od barku do nadgarstka. Ujmij dłoń (lub piąstkę) dziecka i czubkami palców zakreślaj koła na powierzchni nadgarstka, a następnie łagodnymi, głaszczącymi ruchami spróbuj rozprostować paluszki. Pamiętaj, że masz głaskać rękę, a nie otwierać ją na siłę. Jeżeli niemowlę ma zaciśniętą piąstkę, niech tak zostanie. Dopiero po pewnym czasie dziecko nauczy się kontrolować otwieranie i za?mykanie dłoni.

Kolej na nogi. Najpierw długim ruchem obu dłoni pogłaszcz nóżkę dziecka od pachwiny do kostki. Następnie ułóż obie ręce obok siebie tak, by obejmowały wewnętrzną stronę uda. Z kolei przesuń dłonie w dół po nodze, jednocześnie skręcając je w przeciwnych kierunkach. Powtórz ten sam ruch posuwając się w dół uda. Następnie lekkimi dotknięciami przesuwaj raz jedną, raz drugą dłoń w dół po nodze od stawu biodrowego do kostki. Teraz ujmij dłonią stopkę dziecka i czubkiem palca zakreślaj kółka na grzbiecie stopy. Potem masuj kciukami podeszwę stopy od pięty do palców, lub też pogładź ją dłonią, ale zwracaj uwagę, by robić to z pewną siłą i nie łaskotać stopy. Zrób to samo z drugą nóżką.

Spójrz teraz na brzuszek dziecka. Jest to bardzo wrażliwe miejsce. Leżące w tym obszarze narządy wewnętrzne nie są chronione przez kości, a tu właśnie ześrodkowuje się większość życiowych napięć. Jeżeli twoje dłonie nie są ciepłe, energicznie potrzyj je o siebie i połóż jedną z nich na brzuszku dziecka. Pozostaw ją tam, aby ciepło twej dłoni przeniknęło do brzuszka dziecka i zmieszało się z jego własnym ciepłem. Następnie raz jedną, raz drugą ręką miarowo głaszcz brzuszek od dołu klatki piersiowej do kości łonowej.
By dokończyć masażu, pogłaszcz skronie i czoło dziecka, a także inne części buzi w sposób, jaki zdaje się sprawiać mu najwięcej przyjemności. Lecz jeśli dziecko chce jeść przed ukończeniem masażu, przystaw je do piersi.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.